معرفی نرم افزار spss

spssمخفف عبارتStatistical Package for the Social Sciences  (بسته آماری برای علوم اجتماعی) است و توسط انواع مختلف محققین برای تجزیه و تحلیل داده های آماری پیچیده استفاده می شود.

محققان بازار، محققین سلامت، شرکت‌های نظرسنجی، نهادهای دولتی، پژوهشگران آموزشی، سازمان‌های بازاریابی، استخراج‌کنندگان داده و بسیاری از کاربران دیگر برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌های خود از این نرم افزار استفاده می­ کنند.

این نرم افزار در ابتدا  سال 1968 توسط Norman H.Nie ، Dale H.Bent و C.Hadlai Hull ساخته و تا سال 2009 توسط شرکت SPSS Inc منتشر می­ شد. در سال 2009 شرکت IBM این نرم افزار را به قیمت 1.2 میلیارد دلار خریداری کرد. به دلیل اختلاف در مالکیت بین سالهای 2009 تا 2010، با عنوان PASW (نرم ­افزار پیش­بینی کننده تجزیه و تحلیل) نامیده شد و از ژانویه 2010 بهIBM SPSS Statistics  تغییر نام یافت.

با استفاده از آن می­ توان گزارشاتی از آمار توصیفی شامل جداول فراوانی، جداول دو بعدی، شاخص­ های مرکزی و پراکندگی و … ایجاد کرد.

همچنین می­ توان آن را برای انجام محاسبات آمار استنباطی به کار گرفت. با  نرم افراز spss، آزمون فرضیات آماری را به سادگی با استفاده از روش­ های مختلف آماری از جمله مقایسه میانگین­ ها، تحلیل واریانس، همبستگی، آزمون­های ناپامتری، رگرسیون خطی، تحلیل خوشه­ ای، تحلیل عاملی و … انجام می شود.

یکی از نقاط قوت این نرم­ افزار امکان پردازش آسان داده­ ها است. با SPSS کدگذای مجدد، تبدیل و ترکیب و ادغام متغیرها امکان پذیر است.

نتایج و خروجی­ ها در این نرم­ افزار قابل ویرایش بوده و به راحتی می توان در قالب Word و PDF نیز آن­ها را در اختیار داشت. تفسیر نتایج آن نیز نسبتاً آسان است.

برای یادگیری این نرم افزار، اگر کاملاً مبتدی هستید، در صورت تمرین مداوم روزانه کمتر از یک هفته طول می­ کشد تا اصول اولیه را فراگیرید. این اصول شامل وارد کردن داده­ ها، ایجاد متغیرها و اجرای تجزیه و تحلیل توصیفی است.

با مطالعه کتاب “آموزش SPSS از مبتدی تا پیشرفته” به راحتی می­ توانید مهارت و تسلط لازم برای استفاده از این نرم ­افزار را کسب کرده و تحلیل­ های آماری را خود را به سادگی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست